"3D-ECO-Fashion - Circular Economy by Design"
Erasmus+ project
01/12/2024 - 28/02/2026
#3DFashion #Erasmus+ #ErasmusPlus #CircularEconomy
O PROJEKCIE
Głównym celem projektu „3D-ECO-Fashion - Circular Economy by Design” jest edukacja 20 osób w obszarze druku 3D, w kontekście zmniejszenia ilości odpadów w branży modowej i zastępowania istniejących rozwiązań przez bardziej zrównoważone i wynikające z cyrkularnego obiegu rzeczy.
Projekt ma na celu zaangażowanie 20 młodych osób (w wieku <30 lat) w Polsce i w Niemczech, działaczy młodzieżowych, projektantów, w tym w szczególności kobiet ze środowisk migracyjnych, w celu podniesienia ich kompetencji i zapewnienia nowych możliwości zatrudnienia.
Projekt przewiduje przeprowadzenie dla uczestników cyklu szkoleń 8 godzinnych z zakresu drukowania 3d oraz 8 godzinnych szkoleń w kontekście gospodarki materiałami w obiegu zamkniętym, w rezultacie których powstanie szereg produktów, elementów odzieżowych które zaprezentowane zostaną na lokalnie zorganizowanych wydarzeniach.
Projekt jest realizowany we współpracy z Initiative Mittel- und Osteuropa e.V. (InMOE)
DLACZEGO TO ISTOTNE
Branża modowa w znacznym stopniu przyczynia się do degradacji środowiska, w tym do produkcji odpadów i zanieczyszczenia mikroplastikiem. (Według Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), jest drugim największym konsumentem wody i odpowiada za około 10% globalnej emisji dwutlenku węgla). Nasz projekt jest ukierunkowany na tę kwestie opowiadając się za przejściem od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zasoby są ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi i utrzymywane w użyciu tak długo, jak to możliwe, zmniejszając ilość odpadów i wpływ na środowisko.
Projekt przyczynia się też do zwiększenia szans na zatrudnienie młodych ludzi poprzez wyposażenie ich w poszukiwane umiejętności związane z nowymi technologiami (druk 3D) i zrównoważonym rozwojem (gospodarka o obiegu zamkniętym).
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.